Przedszkolaki wraz z panią przeprowadziły eksperymenty, którego efektem było gumowe jajko bez skorupki. Do szklanki włożyliśmy jajko, wlaliśmy ocet i obserwowaliśmy zachodzące zmiany. Po 24 – ech godzinach ocet rozpuścił wapienną skorupkę jajka. Została jedynie błona, która znajduje się pod skorupką, w wyniku czego – jajko stało się elastyczne. W szklance zaszła reakcja kwasu octowego z węglanem wapnia, z którego zbudowana jest skorupka jajka. Przedszkolaki oczywiście najmniej obchodziła skomplikowana nazwa reakcji najważniejsza była zabawa gumowym jajkiem:)

W ramach projektu pt.: „Mały odkrywca” na zajęciach w grudniu dzieci miały okazję przekonać się na własne oczy, jak wyhodować kryształki soli. Potrzebne nam do tego były takie przedmioty jak: mały słoik, łyżka stołowa, ołówek lub kredka, nitka, woda i sól. Najpierw napełniliśmy wodą słoik i wsypaliśmy do niego sól. Każdy z przedszkolaków mieszał łyżką tak, by sól rozpuściła się w wodzie. Następnie, zawiązaliśmy na ołówku nitkę i położyliśmy na słoiku. Tak przygotowany słoik pozostawiliśmy na parapecie okna, a już następnego dnia, mogliśmy zaobserwować piękne kryształki soli, które utworzyły się na nitce.

Stasiu Gąszczak przyniósł do przedszkola motyla, który pomimo zimowej pory wykluł się z kokonu. Obserwowaliśmy motyla, a także dostrzegliśmy kokon wiszący na gałązce.
Następnie uporządkowaliśmy ilustracje przedstawiające kolejne fazy rozwoju motyla. Dowiedzieliśmy się ile przeciętnie żyje motyl, czym się żywi, skąd się biorą larwy, jak powstaje kokon.